Андроид оперативен систем за компјутерите

http://cdn.ubergizmo.com/photos/2009/3/hp-mini-1000-android.jpg

Андроид платформата на Google ќе работи на повеќе компјутери уреди. Андроид е, во суштина, систем за мобилни уреди, особено паметни телефони, но исто така, пренослив стил и светлина таблет netbook. На Андроид оперативен систем е достапна бесплатно, бесплатно, секој може да го симнете на официјалната веб страница и да ја инсталирате на вашиот уред платформа Андроид уред, може да се инсталира апликации на Андроид пазарот, производство на широк спектар на пресметковни задачи

Оперативниот систем

Google го објави неколку верзии на оперативниот систем Андроид, поради тоа што беше објавен првиот. Нови верзии на платформа е, на различни степени, за поддршка на различни видови на опрема. Андроид апликации создадени од страна на развивачите како тие се однесуваат на овие апликации да се уреди со посебни хардверски конфигурации. Андроид емулатор алатки им овозможи на програмерите да ги тестираат нивните апликации виртуелни уреди, и Smartphones, и таблет PC компјутери.

Опремаhttp://www.android.com/media/wallpaper/android-wallpaper6_2560x1600.jpg

На Андроид платформата е најпрво се фокусираа на паметните телефони, различни хардверски компоненти, и големина на екран. Некои од најновите верзии на оперативниот систем, особено, верзија 3.0, која се нарекува honeycombs, способен да таблет компјутерите. Некои производители објави Андроид netbooks, лап-топ компјутери се кандидира на светлината. Секој корисник на компјутер, може да се инсталира на оперативниот систем на вашиот компјутер Андроид

Карактеристики

Функција на Андроид апликации и самиот систем е главно сличен уред видови. Корисникот интеракција на Андроид се постигне првенствено преку екран осетлив на допир контроли наместо на хардвер елементи како што се глувците и клавијатури. Ова значи дека кога ќе се работи на компјутер без екран осетлив на допир, функции за одредени апликации може да биде проблематична. Во повеќето случаи, корисниците можат да се реплицираат екран осетлив на допир интеракција со помош на глувчето. Некои Андроид апликации и процеси со користење сајт алатки како што се Глобален систем за позиционирање, што не е вообичаено достапни на десктоп компјутери, но понекогаш се достапни на таблет компјутерите.

Развој

Повеќето од верзии на Андроид платформата е со отворен код. Ова значи дека програмерите кои ја преземете на оперативниот систем може да ја гледате и менувате изворниот код за употреба во свои проекти, под услов нивната усогласеност со условите на оваа Лиценца. Верзија 3.0 на платформата, наменета за таблет PC компјутери, не е со отворен код, но тоа може да се промени во иднина. Проектот Андроид софтверот со отворен код развива платформа и да се обезбеди продавачите на информации кои ќе им овозможат да дизајн уреди кои на оперативниот систем ќе бидат компатибилни со.

Тест работи

Компјутерските корисници кои сакаат да се обидат Андроид на нивните компјутери и лаптопи, всушност, не треба да ги инсталирате целосно. Многу луѓе сакаат да се обидат нов оперативен систем, додека не направите купувачите како паметен телефон или компјутер таблета, да се осигура дека тие ќе бидат задоволни од системот. Андроид емулатор, може да се види Андроид работи на виртуелен диск во оперативниот систем на компјутерот. Можете да преземете алатки на емулација како официјален Андроид развој на софтвер Kit

Доаѓаат за пребарување:

Бидете Дружељубив, Сподели!
  • Твит

Зборувајте Your Mind

*